.

Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümü (İÖ)

Öğrenci Katkı Ücreti:

İkinci Öğretim Öğrenim Ücreti: Bu programa kayıt olan tarih, ikinci öğretim ücretinin ödenmesi zorunludur.

Not: Bu programa kayıt olandan onun eğitim-öğretim yarıyılında, ders kullanımları amacıyla sarf malzeme ve araç-gereç gideri katkısı 2.100,00 ₺ alınır.

Kayıt Olabilmek:

Bu programa kayıt olabilmek için, mutfak takımı ve gereçleri kullanamayacak düzeyde engel yoktur.

İsteğe Bağlı Yabancı Dil Hazırlık Sınıfı Uygulaması:

İsteyen aboneliği kontenjan dahilinde bir yıl süreli İngilizce Hazırlık Programı uygulanır. Hazırlık programı süresi, öğretim süresi sütununda yıllara dahil değildir.

Staj ve İşbaşında Eğitim Modeli:

Bu programda staj seçeneği bulunmaktadır.

Bu programda 6+2 uygulamalı eğitim modeli uygulanmaktadır. Uygulamalı eğitimler son iki (7. ve 8.) yarıyılda Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulu İşbaşında Eğitim Yönergesi'nde belirtilen şartları sağlayan faaliyetlerde yapılmaktadır. Bu programda kayıtlı kayıtlar Üniversite tarafından İş Sağlığı ve Güvenliği Eğitimi verilmektedir.

Eğitim ve Öğretimin Nerede Gerçekleştirileceği:

Burdur MAKÜ İstiklal Yerleşkesinde eğitim faaliyetleri gerçekleştirilmektedir.

Mesleğin Gerektirdiği Kıyafet ve Donanım Malzemeleri:

Bu programa kayıt olan onayı, uygulamalı derslerde mesleğin üniformayı giymeleri ve kişisel ekipmanlarını (bıçak seti vb.) bulundurmaları zorunludur. Kıyafetlerin temini öğrenciye aittir.

Öğretim Gideri:

Bu programa kayıt olan onaydan her eğitim-öğretim yılının her yarıyılında, ders kullanımları için sarf malzemesi ve araç-gereç gideri katkısı alınır.

Programın İçeriği:

Bu program amacı bilgi ve beceri ile donanmış, kültürlü, uluslararası düzeyde rekabet edebilecek durumda, gelişmiş özelliklere sahip konaklama ve yiyecek-içecek işletmeleri için muhasebe yönetici şefler (aşçılar) doldurulur.

Bu amaçla, dört yıllık lisans eğitiminin sağlanabildiği en temelden en ileri seviyeye kadar yiyecek ve içecek üretimi ile ilgili bilgi ve becerilerle donatılmakta, iş hayatına ihtiyaç duyacakları işletmecilik ve yöneticilik öğretilmektedir. Program sonunda kendi yiyecek içecek işletmelerini kurup yönetebilecekleri gibi ağırlıklı olarak yiyecek içeceklerde gastronomi uzmanı, yönetici, şef, şef müdürü, bölüm şefi, makarna şefi ve unvanlarla çalışabilmektedirler. Ayrıca akademik kariyer yapmak isteyen mezunlar gerekli koşulları sağlamaları halinde herhangi bir üniversitenin alanlarıyla ilgili bir program öğretim elamanı olarak da çalışabilmektedir. Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümü'nde eğitim ve öğretim süresi 4 yılı kapsamaktadır, eğitim ve öğretim programı ilk yılın diğer bölümleriyle olup, dersler müfredatta yer almaktadır. Dersler zorunlu ve seçmeli alan dersleri, teorik ve uygulamalı olarak yürütülmektedir. Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümü'nden mezun olan, Türk Mutfağı ve farklı mutfak kültürleri ile ilgili teorik ve uygulamalı etkilere sahip olarak mezun olacaklardır.

Program Akreditasyonları:

Bu programın akreditasyon sözleşmesi yoktur.

Kısmi Zamanlı Öğrenci Olarak Çalışabilme:

Öğrencilerimizin eğitim ve öğretim saatlerinin, isterlerse üniversitenin çeşitli birimlerinde kısmen olarak (yarı zamanlı) çalıştırılırlar.

Öğle Yemeği Yardımı:

Maddi imkânı yeterli olmayan sürdürülebilire ücretsiz yemek yardımı verilebilmektedir. Öğrenci sayısı, SKS Daire Seçiminin teklifi üzerine Üniversite Yönetim Kurulu tarafından tespit edilir.

Yurt, Barınma:

Üniversitemiz yerleşkelerinde yer alan Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumuna bağlı 2.288 erkek 2.776 kız toplam 5.064 yatak kapasitesi yurt; ayrıca İl Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumunun yurtları bulunmaktadır. 

Burdur İl Merkezinde ayrıca özel öğrenci pansiyonları ve apartlar da barınma hizmeti verilmektedir.

Bölümler

  • Turizm İşletmeciliği Bölümü
  • Gastronomi ve Mutfak Sanatları (NÖ)
  • Gastronomi ve Mutfak Sanatları (İÖ)